Na co zwrócić uwagę kupując łóżko

Łóżko jest jednym z ważniejszych mebli w Naszym domu. Każdy człowiek spędza w nim średnio 1/3 swojego życia. Sen to naturalny sposób na regenerację organizmu. Podczas snu nie tylko zbieramy siły na kolejny dzień, ale także, a może przede wszystkim, ODPOCZYWAMY.

Aby sen był efektywny, przy zakupie łóżka należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy, które pozornie wydają się bez znaczenia. Przede wszystkim KOMFORT SNU UZYSKUJEMY PRZEZ ZASTOSOWANIE ODPOWIEDNIEGO MATERACA I STELAŻA!

Nawet najładniejsza rama nie da nam gwarancji zdrowego i spokojnego snu. Dlatego łóżko, obok walorów estetycznych, powinno mieć również odpowiednie parametry. Bardzo ważną rolą tego mebla jest odizolowanie naszego ciała od kurzu i roztoczy obecnych na podłodze. Dlatego też nie zaleca sie układania materacy bezpośrednio na podłodze.

Przy zakupie łóżka należy zwrócić uwagę na rodzaj stelaża, który jest nam proponowany. To również bardzo ważny element. Komfort snu będzie znacznie mniejszy, jeśli ułożymy materac na drewnianych listwach, płycie czy innym, sztywnym elemencie. O doborze stelaża powiemy jednak szczegółowo w dalszej części.

 

Najważniejszym elementem łóżka jest materac. Dokonując wyboru zwróćmy uwagę na to, z czego materac jest wykonany i w jakim jest pokrowcu. W ten sposób możemy znacznie poprawić komfort wypoczynku na wybranym łóżku, a także przedłużyć jego żywotność. Nie bójmy się pytać sprzedawców o szczegóły. Dobry sprzedawca wytłumaczy wszystko i wyjaśni, dlaczego proponuje taki, a nie inny materac.

Jaki stelaż wybrać

Stelaż to bardzo niedoceniany element składowy łóżka. Mało kto wie, jak ważny jest nie tylko dla zdrowego i spokojnego snu, ale także dla dbałości o materac. Na rynku znaleźć można sporo różnych łóżek i zamontowanych w nich stelaży. Nie wszystkie jednak zwiększają komfort spania.

Niestety większość standardowych ram łóżek wyposażonych jest w listwy sosnowe lub płyty sklejkowe. W przypadku wyboru takiego rozwiązania musimy mieć świadomość konsekwencji, jakie mogą nastąpić. Przede wszystkim użytkując materac na twardym podłożu. SKRACAMY JEGO ŻYWOTNOŚĆ O 1TRACIMY GWARANCJĘ!!! 

Materac będzie wygniatał się tylko z jednej strony, nie będzie miał możliwości ułożenia się na łóżku i odpowiedniego dopasowania do wagi i wzrostu użytkownika. Trzeba pamiętać, że stelaż działa na podobnej zasadzie do działania resoru samochodowego. Wyobraźmy sobie jazdę samochodem bez tego elementu…

W przypadku użytkowania materaca na płycie lub na podłodze dodatkowym problemem jest brak przepływu powietrza i zawilgocenie pokrowca prowadzące do zniszczenia materaca. Materac musi mieć możliwość swobodnego przepływu powietrza, w przeciwnym razie może dojść do zawilgocenia pokrowca i zniszczenia wkładu materaca.

Aby dobrze wybrać stelaż należy wiedzieć, jaki chcemy kupić materac. Decydując się na materac wykonany ze sprężyny bonelowej lub kieszeniowej możemy wybrać stelaż wykonany z listew brzozowych. Listwy brzozowe są listwami plastycznymi, będą tańsze od bukowych, lecz bardziej narażone na odkształcenia. Podstawowymi stelażami z listew brzozowych są, proponowane przez firmę M&K.FOAM – Flex, Twinflex, Twinpack i Birkleks. Ze względu na swoją sztywność stelaże te są odpowiednie do łóżek dla dzieci lub, w przypadku łóżek szerszych, przy zastosowaniu dwóch węższych stelaży. 

Dla materacy z pianek wysoko- lub termoplastycznych i materacy lateksowych odpowiednie będą stelaże z listew bukowych. Szczególnie materace lateksowe są stosunkowo ciężkie, więc wymagają odpowiedniego podparcia. Dodatkowo listwy bukowe są bardziej odporne na odkształcenia niż listwy brzozowe, dlatego zwiększą komfort snu i wypoczynku. Podstawowymi stelażami bukowymi są: Duoflex i Samuraj.

Obok użytego do produkcji stelaża drewna ważna jest także technologia wykonania. W tej dziedzinie podział dokonany jest ze wzgledu na ilość listew. Podstawowymi stelażami są stelaże wykonane z listew podwójnych (Birklex, Duoflex). Lepsze pod względem wygody i dopasowania do materaca będą stelaże z listew potrójnych. Przykładem takiego stelaża jest stelaż Trioflex firmy M&K.FOAM.

Stelażami najbardziej komfortowymi są stelaże wykonane z listew najwyższej jakości osadzonych w uchwytach kauczukowych wysuniętych ponad ramę stelaża (Triofleks), a także stelaże, w których listwy zastąpione są specjalnymi, elastycznymi tależami (np Megastar firmy M&K.FOAM).

Dobór materaca

Na rynku pojawia się coraz więcej firm produkujących materace. Wybór jest na tyle duży, że często dokonanie dobrego wyboru jest bardzo trudne. Chcemy przybliżyć Państwu kilka ważnych zasad zakupu odpowiedniego materaca. Najważniejszym zadaniem materaca jest odpowiednie podparcie kręgosłupa. Aby ten warunek został spełniony materac musi być dobrany PRZEDE WSZYSTKIM DO WAGI. Waga jest wyznacznikiem nośności materaca. Jeśli zdecydujemy się na zbyt słaby materac możemy być pewni, że zużyje się on bardzo szybko. Jeśli wybierzemy materac za twardy, zamiast spokojnie spać, będziemy się na nim męczyć. DOBRZE DOBRANY MATERAC TO TAKI, KTÓRY IDEALNIE PODPIERA CAŁE CIAŁO, A W SZCZEGÓLNOŚCI KRĘGOSŁUP. TWARDOŚĆ MATERACA NIE JEST WYZNACZNIKIEM JEGO JAKOŚCI.

Większość materacy jest produkowanych w dwóch wersjach twardości: H2 – do 90 kg i H3 – powyżej 90 kg. Dla osób szczególnie ciężkich produkowane są materace o wytrzymałości nawet 140 kg. W zależności od wagi i  indywidualnych upodobań bez problemów dobierzemy materac dla każdego, kto Nas odwiedzi.

W przypadku materacy bonelowych główną, i tak naprawdę jedyną zaletą jest cena. Są to najtańsze materace dostępne na rynku. Nawet wyposażone w wkładkę kokosową będą tańsze od materacy innych typów. Niestety nie są to materace odpowiednie dla osób o wadze powyżej 50-60 kg. W przypadku użytkowania takiego materaca przez cięższą osobę, w krótkim czasie, dojdzie do zużycia się przede wszystkim pianki poliuteranowej użytej do obłożenia sprężyn.

Materace z wkładem ze sprężyny kieszeniowej są materacami lepszymi od materacy bonelowych. W takich materacach każda sprężyna jest włożona do osobnej kieszeni. Dzięki temu sprężyny nie mają kontaktu ze sobą, a co za tym idzie nie będzie efektu piszczenia i zgrzytania. Do obłożenia sprężyn wykorzystuje się pianki o zwiększonej sprężystości lub lateksu. Są to materace zdecydowanie bardziej wytrzymałe od bonelowych. Przede wszystkim jednak będą lepiej podpierać kręgosłup. Podparcie będzie uzależnione od średnicy sprężyn (od najprostrzych  60 milimetrowych do najlepszych 30 milimetrowych). Od średnicy sprężyny uzależniona będzie jakość podparcia kręgosłupa. Im więcej węższych sprężyn, tym podparcie będzie dokładniejsze, nacisk zostanie bardziej rozłożony, a materac posłuży nam o wiele dłużej.

Materace sprężynowe (bonelowe i kieszeniowe) charakteryzują się elastycznością punktową. W ich przypadku może dochodzić do nadmiernego zapadania się materaca.

Materace lateksowe i materace wykonane z pianek wysokoelastycznych to jedne z lepszych materacy dostępnych na polskim rynku. Charakteryzują się przede wszystkim IDEALNYM PODPARCIEM KRĘGOSŁUPA I WZOROWYM DOPASOWANIEM DO KSZTAŁTU CIAŁA. Podparcie płaszczyznowe pozwala spać spokojnie ciesząc się maksymalnym komfortem wypoczynku. Strefy twardości (zazwyczaj pięć lub siedem) pozwalają jeszcze lepiej dopasować materac do wagi ciała. Materace lateksowe są polecane szczególnie osobom, które mają problemy z kręgami lub odczuwają bóle kręgosłupa (zawodowi kierowcy, osoby pracujące za biurkiem).  Materace z wkładem lateksowym lub z pianki wysokoelastycznej są bardzo dobre również dla dzieci.

Materace z pianki termoplastycznej są zazwyczaj nazywane materacami leniwymi. Główną ich cechą jest dopasowywanie się do kształtu ciała pod wpływem temperatury przez nie oddawanej. Materace takie są dobre do osób, które spędzają w łóżku dużo czasu ze względu na właściwości antyodleżynowe.

 Mamy nadzieję, że przedstawiona wyżej krótka charakterystyka najpopularniejszych materacy pomoże Państwu w dokonaniu odpowieniego dla siebie wyboru.